100 GWh: Zrodil sa najväčší európsky projekt batérií
Spoločnosť Repono vyvíja celoeurópsky projekt zameraný na vlastníctvo a prevádzku veľkých batériových systémov skladovania energie (BESS). Cieľom projektu je do roku 2030 nasadiť v európskej energetickej sieti 100 GWh nových BESS.
Zdroj:Leag
Veľké ambície
Uplatňovaním holistického prístupu založeného na vlastnom portfóliu, ktoré možno replikovať v rôznych regiónoch, bude Repono schopné štandardizovať a urýchliť spôsob nasadzovania týchto systémov v celej Európe s cieľom uskladniť gigawatthodiny prebytočnej elektriny z obnoviteľných zdrojov, znížiť riziko výpadkov, vyrovnať ceny energie a umožniť nepretržité vyvážené dodávky čistej energie. Medzi prvých sponzorov projektu Repono patria okrem EIT InnoEnergy aj spoločnosti Schneider Electric, SIPLEC E.Leclerc, Stena Metall, Boryszew Group a NTM GmbH.
S dostatočnou kapitalizáciou pre prvé roky prevádzky má Repono za cieľ získať 10 % podiel na európskom trhu s predpokladaným objemom 1 terawatthodiny (TWh) v roku 2030.
Na dosiahnutie ambície znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o 55 % stanovila Európska komisia minimálne národné ciele 42,5 % podielu elektriny z obnoviteľných zdrojov do roku 2030. Zvýšená elektrifikácia hospodárstva ako najlepší spôsob dekarbonizácie v kombinácii s rastúcim podielom obnoviteľných zdrojov si bude vyžadovať rýchle zavedenie rozsiahlych riešení na skladovanie elektrickej energie.
Tri kľúčové priority
Rasmus Bergstrom, generálny riaditeľ spoločnosti Repono, uviedol: “Európska elektrická sústava a sieť boli vybudované pre stabilné dodávky dispečersky riadených zdrojov energie, nie pre masívny prílev decentralizovaných a prerušovaných obnoviteľných zdrojov energie. Preto nútený odklon Európy od uhlia, ropy a plynu vytvára obrovský tlak na našu dlhoročnú energetickú infraštruktúru, čo vedie k častému obmedzovaniu lacnej a čistej energie, nestabilným a zbytočne vysokým cenám alebo výpadkom. To brzdí energetickú transformáciu ako celok v čase, keď máme ako spoločnosť všetko, len nie dosť času. Práve tu vstupuje do hry spoločnosť Repono.”
Spoločnosť Repono priamo rieši tieto výzvy v troch kľúčových oblastiach. Po prvé, bude strategicky riadiť svoju skladovaciu kapacitu prostredníctvom krátkodobých spotových trhov. Repono bude sledovať výkyvy na trhu, čo mu umožní nakupovať, nabíjať, predávať a vyprázdňovať v správnom čase s cieľom presunúť prebytočnú výrobu do obdobia nadmerného dopytu.
Po druhé, vyrovnávacie služby spoločnosti Repono budú nevyhnutné na udržanie stability siete a zabránenie rozsiahlym výpadkom. A napokon, začlenením skladovania energie do zmlúv o nákupe energie (PPA) medzi veľkými nezávislými výrobcami energie a priemyselnými podnikmi Repono pomôže zabezpečiť spoľahlivé, neprerušované a dekarbonizované dodávky elektrickej energie.
Po akvizícii spoločnosti BatteryLoop spoločnosť Repono už prevádzkuje systémy skladovania energie v severských krajinách a zamestnáva tím 25 vysokokvalifikovaných pracovníkov.