Spoločnosť RWE začala výstavbu najväčšej plávajúcej solárnej elektrárne v Európe
Pri holandskom pobreží sa stavia unikátna plávajúca solárna elektráreň. Technológiu pre túto elektráreň dodáva spoločnosť SolarDuck so sídlom v Holandsku. Projekt podporuje energetická spoločnosť RWE, ktorá inštaláciu financuje z grantu vo výške 6,8 milióna eur z programu Horizont Európa.
Zdroj: SolarDuck
Stávka na jedinečnú technológiu
Projekt bude využívať novú technológiu holandsko-nórskej spoločnosti SolarDuck, ktorá dokáže niesť solárne panely na špeciálnych stĺpoch až do výšky 3 metrov nad morom. Bude to prvá plávajúca solárna farma na mori v Európe s výkonom 5 MWp.
Cieľom projektu s názvom Nautical SUNRISE OFPV je navrhnúť, postaviť a otestovať plávajúci solárny systém na mori s využitím modulárneho riešenia spoločnosti SolarDuck. Na projekte je zaujímavá nielen samotná technológia, ale aj jeho integrácia veternej farmy OranjeWind (Hollandse Kust West VII) spoločnosti RWE pri západnom pobreží Holandska.
Náklady na realizáciu celého projektu plávajúcej fotovoltaiky na mori sa odhadujú na 8,5 milióna eur. Väčšinu nákladov pokryje grant z programu Horizont Európa vo výške 6,8 milióna EUR. Projekt podporuje energetický gigant RWE, ktorý v roku 2022 prvýkrát otestoval technológiu SolarDuck na hladine Severného mora pri belgickom Ostende.
Na súčasnom projekte Nautical SUNRISE sa podieľa niekoľko partnerov. Okrem energetických spoločností k nim patria aj vedecké a výskumné tímy z viacerých univerzít.
“Tento projekt umožní spoločnosti SolarDuck posunúť ekologickú hranicu technológie a zároveň získať hlboké znalosti o ekológii a spoľahlivosti riešenia v praxi,” hovorí Don Doogendoorn, technický riaditeľ spoločnosti SolarDuck.
Ďalší obrovský projekt
Spoločnosť SolarDuck pracuje na niekoľkých ďalších projektoch plávajúcich fotovoltaických elektrární. Najväčší z nich má mať výkon 120 MWp a k nemu má pribudnúť plávajúca veterná elektráreň s výkonom 420 MWp.
Samotná plávajúca solárna elektráreň bude postavená v Tarantskom zálive v Taliansku. Po dokončení bude elektráreň vyrábať viac ako 160 GWh solárnej energie ročne.
Projekt umožní rozmiestnenie fotovoltaických panelov v značných výškach vĺn pri zachovaní bezpečného pracovného prostredia pre prístup a údržbu a minimalizovaní vplyvu na životné prostredie. Okrem toho spolupráca prispeje aj k využitiu komplementarity zdrojov veternej a slnečnej energie.
Krajiny severnej alebo južnej Európy sa zameriavajú najmä na veterné elektrárne, keďže miestne more ponúka veľmi priaznivé podmienky na ich prevádzku. Veterné farmy na mori budú pravdepodobne doplnené plávajúcimi solárnymi elektrárňami. Najväčšie plávajúce solárne farmy na svete sa budujú v tropickejších oblastiach s výrazne vyšším slnečným svitom.